Jotkut tabletit on suunniteltu vähentämään kannettavan käyttöä. Toiset ovat kasvaneet niin suuriksi ja kalliiksi, että kannettava voisi kysyä: ”Mikä minussa oli vikana?” Galaxy Tab S12+ ja S12 Ultra sijoittuvat näiden kahden ajatuksen väliin. Suuret AMOLED-näytöt, mukana toimitettava kynä, lippulaivatason suoritin ja Samsungin työpöytäkäyttöliittymä tarjoavat runsaasti työkaluja sekä työhön että viihteeseen. Kysymys kuuluu, kuinka montaa niistä todella käyttää.
Testissäni olivat molemmat tabletit, joten käsittelen niitä yhdessä kahden lähes identtisen arvostelun sijaan. Syy on yksinkertainen: Plus ei ole merkittävästi heikommin varusteltu tai karsittu Ultra. Valtaosa laitteisto- ja ohjelmistokokemuksesta on yhteistä. Valinta riippuu ennen kaikkea koosta, työskentelytavoista ja siitä, kuinka paljon suuremmasta työtilasta on valmis maksamaan.
Kiinnostavin kysymys onkin, auttaako Ultran valtava näyttö saamaan enemmän aikaan vai tuoko sen kantaminen vain uuden harjoituksen päivärutiiniin.

Galaxy Tab S12+ ja S12 Ultra: tekniset tiedot yhdellä silmäyksellä
| Tekniset tiedot | Galaxy Tab S12+ | Galaxy Tab S12 Ultra |
|---|---|---|
| Näyttö | 12,6 tuuman Dynamic AMOLED 2X | 14,6 tuuman Dynamic AMOLED 2X |
| Tarkkuus | 2800 × 1752 pikseliä | 2960 × 1848 pikseliä |
| Päivitystaajuus | Jopa 120 Hz | Jopa 120 Hz |
| Ilmoitettu kirkkaus | 1 600 nitiä huipussaan; 1 000 nitiä HBM-tilassa | 1 600 nitiä huipussaan; 1 000 nitiä HBM-tilassa |
| Paksuus | 5,3 mm | 5,1 mm |
| Paino, Wi-Fi / 5G | 553 g / 555 g | 692 g / 695 g |
| Suoritin | MediaTek Dimensity 9500 | MediaTek Dimensity 9500 |
| Muisti | 12 GB | 12 GB tai 16 GB |
| Tallennustila | 256 GB tai 512 GB | 256 GB, 512 GB tai 1 TB |
| Muistikorttituki | microSD jopa 2 TB | microSD jopa 2 TB |
| Takakamerat | 13 MP pääkamera | 13 MP pääkamera ja 8 MP ultralaajakulma |
| Etukamera | 12 MP ultralaajakulma | 12 MP ultralaajakulma |
| Akku | 10 600 mAh | 11 600 mAh |
| Langallinen lataus | 45 W | 45 W |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E | Wi-Fi 7 |
| Julkaisun ohjelmisto | Android 17 ja One UI 9 | Android 17 ja One UI 9 |
| Kynä ja suojaus | S Pen mukana, IP68 | S Pen mukana, IP68 |
Muotoilu ja rakenne: ohut ei tarkoita pientä
Samsung ei pyri yllättämään muotoilullaan. Armor Aluminum -rakenne, siistit pinnat, hillityt harmaan ja hopean sävyt sekä kapeat reunukset jatkavat yhtiön premium-tableteista tuttua ilmettä. Molemmat näyttävät ammattimaisilta ja viimeistellyiltä. Värivaihtoehdoilta ei silti kannata odottaa uuden väriliitulaatikon avaamisen tuntua.
Ohuus on aidosti silmiinpistävää. Plus on 5,3 mm ja Ultra vain 5,1 mm paksu. Lukemat ovat vaikuttavia tämän kokoisissa laitteissa. Käytännössä paksuutta enemmän merkitsevät kuitenkin paino ja se, kuinka suuren osan tabletista käsien on kannateltava.
Plusin Wi-Fi-versio painaa 553 g, Ultran 692 g. Ylimääräiset 139 g ja Ultran suurempi pinta-ala tuntuvat, kun luet, teet muistiinpanoja muualla kuin pöydän ääressä tai käytät tablettia liikkeellä. Ohut runko ei poista suuren näytön vipuvaikutusta.
.avif)
Siksi Plus on tasapainoisempi vaihtoehto käyttäjälle, joka aikoo pitää tablettia säännöllisesti käsissään. Ultra toimii paremmin pöydällä, jalustalla tai näppäimistökotelossa. Tällöin mitat, jotka tekevät siitä hankalan kannettavan, muuttuvat hyödylliseksi työtilaksi.
Ultran kehykset ovat kapeammat, ja etukameralle on pieni lovi näytön pitkällä sivulla. Plusissa kamera on kehyksessä ilman vastaavaa lovea. Kyse on pitkälti makuasioista. Tabletin kehykset eivät myöskään ole pelkkää hukkatilaa: ne tarjoavat sormille paikan ilman, että sisältö peittyy.
.avif)
Molemmilla malleilla on IP68-luokitus pölyn- ja vedenkestävyyden osalta. Se on tervetullut ominaisuus laitteessa, joka voi päätyä kahvilan pöydälle, vesipullon viereen tai ulos. Laboratoriotestit makeassa vedessä eivät silti ole kutsu uimareissulle. Kallis tabletti ei tarvitse uintitunteja todistaakseen speksejään.
Laatikossa: kynä mukana, laturi puuttuu
Tabletin mukana toimitetaan S Pen ja USB-C–USB-C-kaapeli. Virtalähde ei sisälly pakkaukseen. Myös näppäimistö ja kotelo ovat erikseen ostettavia lisävarusteita.
Kynän sisällyttäminen pakkaukseen on käytännöllistä. Muistiinpanojen tekemisen tai piirtämisen voi aloittaa heti ilman erillistä lisäostosta, joka avaisi suuren osan tabletin viehätyksestä.
.avif)
Kokonaiskustannukset kannattaa silti arvioida realistisesti. Jos tabletin haluaa korvaavan kannettavan, jalusta, näppäimistö ja sopiva laturi voivat kaikki vaatia osansa budjetista.
Näyttö: tässä kokoero todella näkyy
Molemmissa malleissa on Dynamic AMOLED 2X -paneeli, jonka päivitystaajuus on jopa 120 Hz. Olennaisin ero on 12,6 ja 14,6 tuuman välillä, ei siinä, että toinen saisi loistavan näytön ja toinen joutuisi tyytymään tavalliseen.
Plus kasvaa Tab S10+ -mallin 12,4-tuumaisesta näytöstä 12,6 tuumaan. Ultra säilyttää tutun 14,6 tuuman kokonsa. Se on houkutteleva kangas elokuville, piirtämiselle ja useille sovelluksille, mutta pienellä pöydällä tai pystyasennossa pideltäessä se on vähemmän mukava.
.avif)
Syvät AMOLED-mustat, vahva kontrasti ja käyttöliittymän sulava liike ovat molempien tablettien keskeisiä vahvuuksia. Noin 16:10-kuvasuhde toimii hyvin videoissa ja vaakakäytössä. Mikään muoto ei tietenkään ole ihanteellinen kaikkeen: elokuville sopiva pitkä näyttö voi olla joillekin aikakauslehdille ja pystyasiakirjoille vähemmän mukava kuin neliömäisempi paneeli.
Ultran korkeampi resoluutio ei automaattisesti tarkoita suurempaa pikselitiheyttä. Plus levittää pikselinsä pienemmälle alueelle, joten Ultran nimen ei pidä antaa olettaa tekstin näyttävän automaattisesti terävämmältä. Suuremman mallin todellinen etu on suurempi työtila.
Mitä 1 600 nitiä käytännössä tarkoittaa?
Samsung ilmoittaa molempien mallien huippukirkkaudeksi 1 600 nitiä ja High Brightness Mode -tilassa 1 000 nitiä. Huippukirkkaus ei kuitenkaan ole sama asia kuin näytön koko pinta-alalla ylläpidetty kirkkaus esimerkiksi valkoista asiakirjaa luettaessa. Lopputulokseen vaikuttavat sisältö, kirkkaiden alueiden koko, asetukset ja ympäristön valo.
.avif)
Luettavuus ja heijastukset merkitsevät minulle enemmän kuin otsikkotason numerot. Ikkunan vieressä tai ylhäältä tulevassa valossa heijastukset voivat syödä kirkkaan paneelin hyödyn. Voimakkaassa valaistuksessa ne ovat selvästi havaittavia. Kirkkaus riittää työskentelyyn, mutta heijastukset heikentävät yhä selkeyttä ja katselukokemusta.
Ääni: neljä kaiutinta ansaitsevat paikkansa
Molemmissa tableteissa on neljä kaiutinta. Testissäni niiden yhteisiä vahvuuksia olivat selkeä dialogi, hyvä äänenvoimakkuus ja vakuuttava kanavaerottelu. Elokuvissa, verkko-opetuksessa ja ohjevideoissa ääni on tärkeä pari näytölle.
Ohut tabletti ei tuota yhtä syvää bassoa kuin suuri kaiutinjärjestelmä. Kun puhe on selkeää eivätkä musiikki ja tehosteet puuroudu, kuulokkeisiin ei tarvitse tarttua jokaisella videokerralla.
Ultraa ei kuitenkaan kannata ostaa pelkästään selvästi parempaa ääntä odottaen. Sen tärkein etu on edelleen suurempi kuva. Samsung ei ole jättänyt Plussaa toissijaisen äänentoiston varaan.
.avif)
Suorituskyky: Ultra maksaa enemmän, mutta suoritin on sama
Molemmissa tableteissa on 3 nm:n prosessilla valmistettu MediaTek Dimensity 9500. Tämä on olennainen tieto valintaa tehdessä: Plusista Ultraan siirtyminen ei vie täysin eri suorituskykyluokkaan.
Plusissa on 12 GB RAM-muistia sekä 256 GB tai 512 GB tallennustilaa. Ultra tarjoaa vastaavat kokoonpanot sekä 1 TB:n version, jossa on 16 GB RAM-muistia. Huippumalli kiinnostaa etenkin suurissa projekteissa ja vaativassa moniajossa.
Jos tarvitset lähinnä lisää tilaa videoille ja tiedostoille, molemmat tukevat microSD-kortteja jopa 2 TB:iin asti. Muistikortti ei silti korvaa RAM-muistia, eikä sen nopeuden pidä olettaa vastaavan sisäistä tallennustilaa.
.avif)
3D-höyrykammiojäähdytys ei myöskään ole Ultran yksinoikeus, vaan Plus hyötyy siitä yhtä lailla.
Selaamisessa, muistiinpanojen tekemisessä, sovellusten välillä vaihtamisessa ja useiden ikkunoiden avaamisessa raakateho ei ole päähuoli. Todennäköisempi este on Android-sovellus, joka ei toimi hyvin suurella näytöllä, näppäimistöllä tai halutussa työnkulussa. Nopea suoritin ei muuta puhelinkeskeistä sovellusta ammattimaiseksi työpöytäsovellukseksi.
Vertailuarvot ja pelit: numerot tarvitsevat kontekstin
Molemmat laitteet pystyvät pyörittämään vaativia pelejä, mutta 120 Hz:n näyttö ei takaa, että jokainen peli toimii 120 fps:n nopeudella. Myös pelin omat rajoitukset ja laitetuki vaikuttavat.
.avif)
Kosketusohjauksella Plus on helpompi hallita. Ultra on houkuttelevampi ohjaimen ja jalustan kanssa. 14,6-tuumaisen näytön pitäminen ja kaikkien näytön ohjainten tavoittaminen voi ajoittain tuntua lisätasolta, jonka kehittäjä unohti mainita.
Ohjelmisto ja DeX: lähempänä kannettavaa, mutta ei Windowsia
Molemmat tabletit julkaistaan Android 17:llä ja One UI 9:llä. Samsung lupaa seitsemän sukupolvea käyttöjärjestelmäpäivityksiä ja seitsemän vuotta tietoturvapäivityksiä. Tässä hintaluokassa pitkä ohjelmistotuki on merkittävä osa laitteen arvoa.
Tablettitilassa voi käyttää kolmea sovellusta rinnakkain ja säätää ikkunoiden kokoa. Selain, Samsung Notes ja opetusvideo ovat yksinkertainen esimerkki tilanteesta, jossa suuri näyttö lakkaa olemasta ylellisyys ja muuttuu hyödylliseksi työkaluksi.

Tässä Ultra saa selvemmän edun. Kolme ikkunaa toimii myös Plusissa, mutta Ultra jättää enemmän tilaa kunkin ikkunan sisällölle. Piirtämisessä, leveissä taulukoissa tai tekstin ja kuvien yhteiskäsittelyssä se voi merkitä enemmän kuin pieni ero vertailuarvoissa.
DeX tuo mukautettavat ikkunat, tehtäväpalkin sekä mukavamman hiiri- ja näppäimistökäytön. Tabletilla voi työskennellä sellaisenaan tai siihen voi liittää ulkoisen näytön. Kirjoittamisessa, sähköpostissa, selaintyössä ja tiedostojen siirtelyssä DeX on huomattavasti hyödyllisempi kuin venytetty puhelinliittymä.
Kannettavan korvaamista ei silti kannata ajatella yksinkertaisena kyllä–ei-kysymyksenä. Jos tärkeimmät työkalusi ovat selain, asiakirjat ja hyvin tuetut Android-sovellukset, tabletit hoitavat suuren osan työstä. Jos taas olet riippuvainen tietyistä Windows-ohjelmista, erikoisista lisäosista tai monimutkaisista työnkuluista, työpöytätyylinen käyttöliittymä ei takaa yhteensopivuutta. Sovelluksen sijoittaminen ikkunaan ei tee siitä Windows-sovellusta.
.avif)
S Pen: merkittävä ostoperuste ilman lisäkuluja
S Pen sisältyy molempiin malleihin, ja kirjoittaminen sekä piirtäminen ovat keskeinen osa niiden tarjontaa. Paineen- ja kallistuksentunnistus sekä kämmenen hylkäys tekevät kynästä hyödyllisen PDF-muistiinpanoihin, luonnosteluun ja asiakirjojen merkintään.
Tämän sukupolven S Pen ei käytä Bluetoothia. Kynää ei tarvitse ladata kirjoittamisen jatkamiseksi, eikä sen magneettikiinnitystä tablettiin pidä sekoittaa aiempien mallien Bluetooth-kyniä lataavaan ratkaisuun. Haittapuolena kaikkia aiempia etäkäyttöominaisuuksia ja Bluetoothista riippuvaisia eleitä ei ole käytettävissä.
.avif)
Magneettikiinnitys on kätevä tapa säilyttää kynää taukojen välillä. Laukussa kuljetettaessa se kaipaisi kuitenkin parempaa suojaa. Työpöydällä siististi paikoillaan pysyvä kynä voi irrota, kun muut esineet osuvat siihen. Magneetti ei ole suojakotelo.
Plus on järkevämpi muistiinpanoihin liikkeellä ollessa tai sylissä käytettäväksi. Ultra tarjoaa enemmän tilaa piirrokselle ja työkalupaneeleille, kun sitä käytetään pöydällä piirtoalustana. Valinnan pitäisi seurata työskentelytapaa: suurempi kangas ei automaattisesti ole kaikille parempi työkalu.
.avif)
Tekoäly: mitkä ominaisuudet aidosti auttavat?
Galaxy AI on edelleen näkyvä osa käyttökokemusta. Käytettävissä ovat muun muassa muistiinpanojen tiivistykset, kirjoitusapu, visuaalinen haku, kontekstuaaliset ehdotukset ja luonnoksista kuvien generointi. Suuri näyttö ja useat ikkunat voivat myös tehdä avustajien, kuten Geminin, käytöstä kätevämpää.
Arvokkain ominaisuus on sellainen, joka vähentää vaiheita aidossa tehtävässä. Jonkin asian löytäminen Circle to Searchilla tai pitkän muistiinpanon alustavan tiivistelmän luominen voi olla hyödyllistä. Hauskan kuvan luominen viihdyttää, mutta se ei yksinään ole syy maksaa tästä laitteesta..avif)
Creative Studio ja tekoälyavusteiset piirto-ominaisuudet voivat muuttaa karkean luonnoksen viimeistellymmäksi kuvaksi. Tuotettua sisältöä kannattaa pitää ehdotuksena tai lähtökohtana. Tekoäly voi ymmärtää kokonaisuuden, mutta yksityiskohdissa se lähtee helposti omaan luovaan suuntaansa juuri silloin, kun ne ovat käyttäjälle tärkeitä.
Käytettävyys on myös erotettava kielen täysimääräisestä tuesta. Ominaisuudet voivat vaihdella työkalun, kielen, tilin alueen, internetyhteyden ja tilausehtojen mukaan. Erityisesti toimitustyössä tekoälyn tuottama tiivistelmä tai käännös vaatii edelleen tarkistuksen. Ajansäästö ei poista vastuuta nimien ja numeroiden varmentamisesta.
.avif)
Kamerat: yksi lisälinssi ei muuta Ultran roolia
Molemmissa malleissa on 13 MP:n pääkamera. Ultra lisää 8 MP:n ultralaajakulmakameran. Molemmissa etukamerana toimii 12 MP:n ultralaajakulma, joten takakameran ero ei tarkoita, että Plus olisi videopuheluissa merkittävästi heikompi.
Tablettikamerat soveltuvat ennen kaikkea asiakirjojen skannaukseen, muistiinpanotaulun kuvaamiseen, nopeaan kuvien jakamiseen ja videopuheluihin. Näissä tilanteissa kuvan avaaminen heti ja merkintöjen tekeminen kynällä on hyödyllistä. Projektikohteissa kiertävä tai ideoita asiakkaille esittelevä ammattilainen käyttää kameroita todennäköisesti useammin kuin pääasiassa elokuvia katsova käyttäjä.
.avif)
Ultran lisäkamera voi auttaa dokumentoimaan huonetta tai ahtaampaa työtilaa. Jos tämä ei kuulu rutiineihisi, ylimääräinen linssi ei ole vahva peruste valita suurempaa tablettia.
Pääkamera riittää arkisiin tarpeisiin. Etukameran näkökenttä on laaja, ja 4K-tallennus 30 fps:n nopeudella on käytettävissä. Yksityiskohtien, ihonsävyjen ja hämäräkuvauksen arvioinnissa todelliset kuva- ja videotestit kertovat megapikselimäärää enemmän.

Yhteydet ja turvallisuus: muutakin kuin näyttökoko
Ultra tukee Wi‑Fi 7:ää, kun Plus käyttää Wi‑Fi 6E:tä. Ero korostuu yhteensopivan reitittimen ja sopivien olosuhteiden kanssa. Uudempi standardi teknisissä tiedoissa ei automaattisesti nopeuta kotiverkkoa. Molemmissa malleissa on myös Bluetooth 6.
Molemmat ovat saatavilla 5G-versioina. Tarkista ostaessa tarkka malli ja yhteyskokoonpano, erityisesti jos laite tuodaan toiselta markkinalta. Huomioi paikallinen verkkoyhteensopivuus, takuun kattavuus ja mobiililiittymän kokonaiskustannukset.
Jos käytät tablettia pääasiassa kotona ja voit luottaa matkustaessa puhelimesi hotspot-yhteyteen, integroidusta mobiiliyhteydestä maksaminen ei välttämättä ole tarpeen.
.avif)
Näytön alle sijoitettu sormenjälkilukija ja kasvojentunnistus tarjoavat kaksi tapaa avata tabletti. Optista sormenjälkitunnistinta ei pidä sekoittaa ultraäänitunnistimeen, eikä kameraan perustuva kasvojentunnistus vastaa erillistä 3D-järjestelmää. Molemmat tekevät lukituksen avaamisesta kuitenkin kätevämpää eri tilanteissa.
Akun kesto: kevyestä käytöstä kiireiseen työpäivään
Plussassa on 10 600 mAh:n akku, Ultrassa kapasiteetti kasvaa 11 600 mAh:iin. Osa lisäkapasiteetista kuluu suuremman näytön tarpeisiin, joten suurempi lukema ei automaattisesti lupaa huomattavasti pidempää käyttöaikaa.
Samsung ilmoittaa videotoiston kestoksi jopa 21 tuntia Plussalla ja 23 tuntia Ultralla. Luvut perustuvat yhtiön testausolosuhteisiin, eikä niitä pidä tulkita odotukseksi samanaikaisesta sovelluskäytöstä, korkeasta kirkkaudesta, pelaamisesta tai mobiilidatasta.

Omat testini osoittivat, että Ultra kesti raskaassa käytössä noin seitsemän tuntia, kun käytössä oli useita sovelluksia ja näytön kirkkaus oli korkea. Verkkosuoratoistossa korkeimmilla kirkkaus- ja äänenvoimakkuusasetuksilla tulos oli noin 16 tuntia. Tämän kokoiselle laitteelle se on kunnioitettava tulos.
En ehtinyt testata Plussaa täysin samoissa olosuhteissa, joten en anna sille erillistä akkukestoarviota. Samsungin luvut tarjoavat virallisen vertailukohdan, mutta Plussan todellista kestoa ei voi luotettavasti päätellä vähentämällä tiettyä prosenttiosuutta Ultrasta.
45 W:n lataus: riittävä, mutta ei erityisen jännittävä
Molemmat tabletit tukevat 45 W:n langallista latausta. Täyteen lataamiseen kannattaa varata noin puolitoista tuntia laturista ja olosuhteista riippuen. Tässä hintaluokassa Samsungilta olisi voinut odottaa nopeampaa latausta, mieluiten alle tunnin täyttä latausta.

Lataus ei ole kriittinen heikkous, mutta ei myöskään merkittävä kilpailuetu. Lataustauko kannattaa suunnitella työjaksojen väliin sen sijaan, että odottaisi muutaman minuutin pistorasiassa ratkaisevan kaiken ennen lähtöä.
Arvo: Plus on oletusvalintani, ellei Ultralle ole selvää tarvetta
Julkaisun yhteydessä Yhdysvaltojen lähtöhinnat olivat noin 1 200 dollaria Plussalle ja 1 400 dollaria Ultralle. Luvut ovat suuntaa-antavia, eivät yleispäteviä kassahintoja. Verot, tallennusvaihtoehdot, yhteysversiot ja alueelliset kampanjat vaikuttavat lopulliseen hintaan.
Vertaile omilla markkinoillasi saatavilla olevia tarkkoja versioita ja tarkista, mitä pakettiin sisältyy. Näppäimistö- tai kotelopaketti voi muuttaa arvolaskelmaa, mutta vain jos ostaisit lisävarusteet joka tapauksessa.
.avif)
Tässä hintaluokassa kilpailu ei rajoitu Samsungin kahteen tablettiin, vaan mukaan tulevat myös pätevät kannettavat. Ennen valintaa kannattaa päättää, mistä olet valmis maksamaan: kynästä ja suuresta kosketusnäytöstä, vapaudesta käyttää laitetta ilman näppäimistöä vai pääsystä työpöytäohjelmistoihin? Jos viimeinen on tärkein prioriteetti, katse voi kääntyä jälleen kannettaviin.
Useimmille valitsisin Plussan. Se tarjoaa saman suorittimen, keskeiset kynäominaisuudet, ohjelmistokokemuksen ja laadukkaan näytön kevyemmässä rungossa. Opiskelijoille, lukemiseen, elokuvien katseluun, kevyeen sisällöntuotantoon ja päivittäiseen työhön tämä tasapaino voi olla arvokkaampi kuin Ultran premium-leima.
Ultra on houkuttelevampi, jos tarvitset aidosti lisää tilaa: pöydällä piirtämiseen, useiden ikkunoiden pitämiseen auki, suurten asiakirjojen läpikäyntiin, videotöiden muokkaukseen väljemmällä aikajanalla tai laajaan näppäimistötyöskentelyyn. Myös 16 GB:n RAM-muisti, 1 TB:n tallennustila ja Wi‑Fi 7 voivat olla joillekin ostajille merkityksellisiä. Ne eivät ole välttämättömiä kaikille.
Päivitys vanhemmasta mallista: eri vastaus Plus- ja Ultra-omistajille
Jos omistat jo Tab S11 Ultran, uusi sukupolvi ei tarjoa kiireellistä syytä päivittää. Suorituskyky- ja jäähdytysparannukset ovat hyödyllisiä, mutta koko, yleinen konsepti ja suuri osa arkikokemuksesta pysyvät samoina. Jos nykyinen tabletti ei hidasta työskentelyäsi, pelkkä uudempi mallinumero ei riitä perusteeksi maksaa vaihtoa.
Tab S10+ -omistajille tilanne on kiinnostavampi, etenkin koska S11-sukupolvessa ei ollut Plus-mallia. S12+ tuo hieman suuremman näytön, uudempaa rautaa ja suuremman akun. Takakameran ultralaajakulman ja kynän Bluetooth-ominaisuuksien poistuminen ansaitsee silti huomiota. Uusi sukupolvi ei aina säilytä kaikkea ennallaan ja lisää vain uutta.

Vanhempi malli merkittävällä alennuksella voi myös olla parempi ostos. Huomioi yhteensopivat lisävarusteet, jäljellä oleva ohjelmistotuki ja käytetyissä laitteissa akun kunto. Alempi hankintahinta hyödyttää vain, jos lisäkustannukset eivät syö säästöä.
Vahvuudet
- Suuret, tarkat AMOLED-näytöt jopa 120 Hz:n päivitystaajuudella.
- Sama lippulaivatason suoritin molemmissa malleissa, riittävästi tehoa moniajoon ja pelaamiseen.
- Mukana toimitettava S Pen, jota ei tarvitse ladata kirjoittamista varten.
- Hyödylliset moni-ikkunaominaisuudet, DeX ja pitkä ohjelmistotuki.
- Ohuet metallirungot, IP68-suojaus ja neljä kaiutinta.
- Laajennettava tallennustila ja kaksi kokovaihtoehtoa samalla ydintoiminnallisuudella.
Heikkoudet ja kompromissit
- Korkeat hinnat, etenkin kun näppäimistö ja laturi lisätään ostoskoriin.
- Ultran koko ja paino väsyttävät pitkäkestoisessa käsikäytössä.
- Kynässä ei ole Bluetooth-ominaisuuksia, ja Plusista puuttuu takakameran ultralaajakulma.
- Tavallinen 45 W:n lataus ilman virtalähdettä pakkauksessa.
.avif)
Tuomio: suurempi kannattaa vain, jos lisätilaa käyttää
Galaxy Tab S12+ ja S12 Ultra eivät ole radikaalisti erilaisia tuotteita, vaan sama idea kahdessa koossa. Samsung pyrkii yhdistämään laadukkaan näytön, pätevän kynän ja moniajoympäristön laitteeseen, joka palvelee sekä viihdettä että osaa päivittäisestä työkuormasta. Se, kuinka hyvin kokonaisuus toimii, riippuu yhtä paljon sovelluksista kuin suorittimesta.
Plus on malliston tasapainoisin jäsen. Se säilyttää ydinkyvyt, mutta vaatii vähemmän kompromisseja kannettavuudessa, käsikäytön mukavuudessa ja arkikäytössä. Ultra ansaitsee lisähintansa silloin, kun suurempi näyttö on aidosti osa työskentelyä eikä vain vaikuttava näky pakkausta avattaessa.
Jos keskeiset sovelluksesi toimivat hyvin Androidilla ja kynällä sekä kosketusnäytöllä on todellinen rooli rutiineissasi, kumpikin tabletti voi olla vakavasti otettava työkalu. Jos tarkoitus on pääasiassa katsella elokuvia, kannattaa harkita edullisempia vaihtoehtoja. Jos taas odotat tabletin hoitavan kaikki ammattitietokoneen tehtävät, näppäimistön lisääminen ei yksin sulje kuilua.
Yhteenveto on yksinkertainen: Plus useimmille, Ultra niille, joilla on selkeä tarve suuremmalle työtilalle. Ennen kuin maksat kannettavasta työtilasta, varmista, että aiot todella tehdä siinä töitä.

.webp)








Keskustelu
Jätä kommentti
Kommentit
Ei vielä kommentteja. Ole ensimmäinen.